Sistemi Hackle Kuver =Ayak bastı parası! na Dikkat Edin | Devis'So Psychology Engineering

Sistemi Hackle Kuver =Ayak bastı parası! na Dikkat Edin

Written by on Ocak 22, 2016 in Psikoloji Mühendisliği - No comments

12557893_1663835697190100_1499921019_o (2)

 

Yukarıdaki görüldüğü üzere rakamları yukrıdan aşağıya topladığınızda 280 TL hesap çıkıyor. Ancak hesap 317 TL yazılmış .Kuver oranınında %10 unu alınarak garsoniye yazılmış.Yani hem kuver ödemişsiniz hemde kuverin %10u kadar da fazla ödemişsiniz. Garsoniye olarak alınan 28 TL hesabın içinde görünmüyor. En altta sadece %10 garsoniye dahildir diyor. şu yedğiniz üçgen peynirin bir tanesi 9 TL olarak yazılmış. 1 dilim kavunda 12 TL. . Benim şahsi fikrim bunun ayıp olduğu yönündedir.

Uzun zamandır lokantaları dolaşırım. Çok sevdiğim yerlerdir. Çok sık görünümlü yerlerde berbat yemeklere, çok salaş yerlerde ise nefis yemeklere rastlamışlığım çoktur. Bugün bunlardan bahsetmeyeceğim. Epeydir kafamı yoran ve beni sinirlendiren bir konudan dem vuracağım. Kuver adı verilen, bence lokantaya “ayakbastı parası” olan bir ücretlendirme çeşidi. Bu uygulamaya biraz şıkça olan pek çok lokantada rastlıyorum. Önce “kuver” nedir onu açıklığa kavuşturalım.

Kuver; lokantaya gittiğinizde size açılan servisin, tabak, çatal, bıçak kullanma hakkının ücretidir. Bazı insaflı! Lokantalarda ise çatal bıçağa ilaveten, tereyağı, zeytinyağı, peynir vs. gibi aperatifler de bu kuvere dahil edilir. Normal şartlarda ücret alınması ayıp olan çatal, bıçak kullanım hakkı parayla satılmaktadır. Yine normal şartlarda ücretsiz olması gereken, ikram olarak nitelendirilen, talebiniz olmadığı halde masaya gelen ıvır zıvırların da ücretlendirilmesi hiç etik değil.

Türkiye’de, özellikle İstanbul’da lokantalardaki yemek fiyatları oldukça pahalı. Hatta işin uzmanları dünyanın bir çok ülkesinden daha pahalı olduğunu yazıyorlar. Bu fiyatların üzerine bir de kuver ücreti, garsoniye ücreti gibi eklemelerle faturayı kabartan lokantalara bir çift sözüm olacak:

-Dikkat edin! Bindiğiniz dalı kesiyorsunuz. Medeni ülkelerde insanlar dışarıda çok yemek yerler. Ülkemizde de eğitim ve gelir düzeyi arttıkça dışarıda yemek yeme alışkanlığı giderek artmakta. İnsanlar dışarıda yemek yemeye alışırken onları bu tür keyfi ve açgözlü ücretlendirmelerle işletmenizden ve sektörünüzden soğutmayınız. Uzun vadede çok zararlı çıkarsınız. Ben kendi adıma, benden kuver parası, yüzde bilmem kaç garsoniye ücreti adı altında ekstra ücret alan lokantalara ikinci kez gitmiyorum.

Düşünün ailece bir lokantaya gidiyorsunuz.  Önce arabanızı lokantanın otopark görevlisine teslim ediyorsunuz. Peşin veya yemek sonrası arabayı teslim alırken bir ödeme! Lokantaya giriyorsunuz, masaya oturuyorsunuz, oturur oturmaz adam başı birer “kuver” ücreti! Yemekleri seçiyorsunuz, epey pahalı ama zararı yok, bunu zaten göze aldınız. Hesap % 10-15 garsoniye ücreti eklenmiş olarak geliyor. Hele bide tuvaletlerin önünde kolonya ve peçete tutan bir görevli varsa ona da bir bahşiş! Üstüne üstlük bizde hesap pusulasını incelemek ayıp sayıldığı için, garsoniye ücreti ödediğinizi fark etmeden bahşiş bırakıyorsunuz. Yemeğin üstüne içtiğiniz, milli özelliğimiz olarak iddia edilen misafirperverliğin gereği olarak ikram edilmesi gereken çay ve kahveye ödenen ücreti saymıyorum bile. Bütün bunların sonucunda, normalde ödemeniz gerekenin iki katı hesap ödemiş olarak evinize gidiyorsunuz. Bir daha dışarı yemeğe çıkarken iki defa düşünüyorsunuz.

Lokanta sektörü çok zor bir sektör. Kabul ediyorum. Ama bu müşterinin cebinden daha fazlayı nasıl alırım noktasına gelmemeli. Daha iyi hizmet, etik ve namuslu bir fiyatlandırma, ek hizmetlerin ücretsiz olması lokantalara uzun vadede çok daha fazla kazanç getirecektir.

 

Selçuk DEVECİ

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.